Skip to main content

Fantastic Negrito


DATA:
wtorek, 16 lip 2024 19:00
MIEJSCE:
Progresja (Fort Wola 22, 01-258 Warszawa)
CENA OD:
160 PLN
*KOŃCOWA CENA MOŻE ZAWIERAĆ OPŁATĘ SERWISOWĄ
ROZPISKA CZASOWA:
19:00 – wejście
20:00 – start

Sensacja bluesa i zdobywca kilku nagród GRAMMY zagra 16 lipca w warszawskim Klubie Progresja!

Historia miłosna połączona z trzeźwym spojrzeniem na historię – niezwykły nowy album Fantastic Negrito „White Jesus Black Problems” to ekscytująca oda do potęgi rodziny i siły wspólnego człowieczeństwa. Zainspirowana nielegalnym, międzyrasowym romansem jego dziadków z siódmego pokolenia – białego sługi kontraktowego i zniewolonego czarnego mężczyzny – z Wirginii lat pięćdziesiątych XVIII wieku. Album jest odważną analizą i prowokuje do myślenia nad zjawiskami rasizmu, kapitalizmu i wolności. Chociaż każdy utwór mógłby z łatwością istnieć osobno, to dopiero całościowe ujęcie albumu pozwala w pełni doznać niezwykłej emocjonalności zawartej w tej muzyce.

Po części historia miłosna, po części lekcja historii – niezwykły nowy album Fantastic Negrito „White Jesus Black Problems” to ekscytująca oda do potęgi rodziny i trwałości naszego człowieczeństwa. Odważny zbiór utworów zainspirowany nielegalnym, międzyrasowym romansem jego dziadków z siódmego pokolenia – białego sługi kontraktowego i zniewolonego czarnego mężczyzny z Wirginii lat pięćdziesiątych XVIII wieku, prowokuje do myślenia, zmagając się z rasizmem, kapitalizmem i fundamentalnym znaczeniem wolności. A wszystko to nie tracąc z oczu pragnienia i determinacji leżących u podstaw tej opowieści. Choć każdy utwór mógłby z łatwością istnieć osobno to wchłonięcie albumu i towarzyszącego mu filmu w pełnym kontekście zapewnia o wiele bardziej transcendentne doświadczenie, które podważa nasze wyobrażenia o tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

Urodzony jako Xavier Amin Dphrepaulezz, Negrito dorastał w ortodoksyjnym muzułmańskim domu w Oakland w Kalifornii. Po tym jak wypadek samochodowy niemal pozbawił go umiejętności gry na gitarze, w 2015 roku rozpoczął nieprawdopodobny proces odkupienia, wygrywając pierwszy konkurs NPR Tiny Desk Contest. W kolejnych latach Negrito zgarnął trzy nagrody GRAMMY w kategorii Najlepszy Album Bluesowy, odbył trasę koncertową ze wszystkimi, od Sturgill Simpson po Chrisa Cornella, współpracował z takimi artystami jak Sting i E-40, uruchomił własną wytwórnię Storefront Records, wystąpił na prawie każdym największym festiwalu i założył Revolution Plantation – miejską farmę, której celem jest edukacja i wzmacnianie pozycji młodzieży. Fantastic Negrito właśnie otrzymał czwartą nominację do nagrody Grammy w kategorii Best American Roots Performance za piosenkę „Oh Betty” z albumu White Jesus Black Problems.